Sanal Sunucu

Sanal SunucuSanal sunucu nedir sorunuzu yanıtlamak gerekirse, donanımsal bir sunucu üzerinde birbirinden bağımsız ve izole olarak birden fazla işletim sistemi üzerinden maksimum performansı alabileceğiniz ve bu sistemin barındırılmasını sağlayan bir teknolojidir.

Sanal sunucular aynı zamanda VDS yani İngilizce açılımı ile Virtual Dedicated Server olarak da bilinir. Sistem içerisinde yer alan her VPS birbirinden bağımsız olarak çalışır. VPS’lerin birbirleri ile bağlantıları bulunmamaktadır. Her VPS’in kendisine ait bir disk alanı, bir IP adresi, hafızası, içinde barındırdığı uygulamaları ve bunlara bağlı konfigürasyon dosyaları bulunmaktadır.

Sanal sunucuların tamamı dedicated adı verilen adanmış bir fiziksel sunucu içerisinde yer alırlar. Sanal sunucular ile fiziksel sunucuda yapılan işlemlerin tamamını yapabilirsiniz. Sanal sunucuları tercih eden kullanıcılar genel olarak yüksek hat ihtiyacı olan, çevrim içi oyunlara yer veren, yeterli ağ ve fiziksel imkân sağlayan sunuculardır. Fiziksel sunucularda bu konular için bazen sorun yaşandığı için bu alanlarda genelde sanal sunucular tercih edilir.

Ancak sanal sunucuların sistem işleyişi olarak normal bir sistemden herhangi bir farkı bulunmamaktadır. Sanal sunucu nedir sorunuza ihtiyacınız olan cevabı detaylı olarak verdik. Peki, sanal sunucuların genel olarak kullanım alanları nerelerdir ve sanal sunucu ile neler yapılabilir konusuna değinelim.

Sanal Sunucu Kullanım Alanları ve Sanal Sunucu İle Yapılabilecek İşlemler

Sanal sunucu nedir konusu hakkında bilgi verdikten sonra sanal sunucular genel olarak kimler tarafından tercih edilir konusu hakkında yardımcı olmak istiyoruz.

Sanal sunucular genel olarak küçük ölçekli ve orta ölçekli firmalar tarafından web sitesi barındırma, yedekleme, radyo yayını sağlama, kontrol paneli ve diğer web yazılımlarını tutma amacı ile kullanılmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse, yasal olmayan bahis siteleri diyebiliriz. Türkiye içerisinde bu sitelerin kullanımları BTK tarafından onaylanmadığı için siteler yasal olmayan yollar ile hizmet vermektedir. BTK tarafından yapılan denetimlerde site yakalandığı an kapatılır. Sayfanın URL’si değiştirilerek tekrar hizmet vermeye devam edilir. Fakat siteye ait bilgiler mutlaka arka tarafta sanal sunucu üzerinde yedeklenir ve saklanır. Hizmet verilen site kapatıldığı anda isminin yanına “1”, “2” gibi rakamlar eklenerek sanal sunucu üzerinde yedeklenen site bilgileri ile tekrar hizmet vermeye devam eder.