SSD Sunucu

SSD SunucuKullanıcılarının son zamanlarda sunucu seçerken en fazla dikkat ettiği şeylerden birinin SSD mi yoksa HDD mi olduklarına dikkat ettiğini görüyoruz. Peki SDD ya da HDD nedir? Aralarında ne gibi fark var? Hangisi daha avantajlı, kullanışlı?

 

Aklınızda ki tüm soruları cevaplamış olacağız. Bu sayede sunucu kiralarken neye dikkat edip, neyi almanız gerektiği konusunda sizi biraz daha aydınlatmış olmayı umuyoruz. Öncelikle SSD ve HDD’nin bir sabit disk türleri olduğunu söyleyelim. HDD disk, geleneksel olarak kullanılan mekanik bir sabit disk türüdür. Eski tip bu diskler bilgisayarınızda kullandığınız, mekanik bir işleyişe sahip olan, içerisinde birçok hareketli parçası olan, çalışırken bu parçaların hareket performansına göre şekillenen disklerdir.

 

Bu nedenle içinde ki parçalardan hareketle bu disklere dönen diskler adı da verilir. Bu disklerin verileri işleme hızları içerisinde dönen mekaniğe bağlı olduğu için performansları da bu şekilde sınıflandırılır. Örneğin 15K SAS denilen hardisk dakikada 15.000 kez döndüğünü ifade eder. SSD diskler ise yeni tip sabit disk türüdür.

 

Eskisinden en büyük farkı ise komple elektronik olması ve hareket eden hiçbir parçasının olmamasıdır. Bu da SSD disklerin çok daha hızlı olmasını sağlar. Bu arada ki hız farkı ise azımsanamayacak derecede fazladır. Yüzlerce kat daha hızlı olduklarını söyleyebiliriz.